İstanbul Orienteering Spor Kulübü

Oryantiring nedir?
Oryantiring bir hedef bulma sporudur. Sporcuların, yarışmanın türüne göre harita üzerinde işaretlenmiş olan noktaları en kısa zamanda bulmaya çalıştığı spor dalıdır.
Oryantiringin diğer sporlardan farkı nedir?
Oryantiring, fiziksel olmasının yanında zihinsel bir performans gerektirmesiyle diğer sporlardan ayrılır. Yüksek nabızda beyni düşünmeye, plan yapmaya zorlamak, zaman baskısı altında karar verip uygulamak bu sporu zorlu kılan yanlarıdır. Ne kadar hızlı koşarsanız koşun hedefleri bulamadıktan sonra göstermiş olduğunuz performans başarılı olmanız için yeterli gelmemektedir.
Oryantiringi kimler yapabilir?
Gören, düşünebilen ve karar verebilen herkes oryantiring yapabilir. Engellilere özel bir türü de bulunmaktadır. Oryantiring için 7'den 70'e herkes için spor demek yeterli kalmıyor. Şu an oryantiring yapan en küçük sporcu 6 yaşındayken, en yaşlı sporcu ise 95 yaşından fazladır.
Fit bir vücudum yok ve daha önce spor yapmadım, oryantiring yapabilir miyim?
Oryantiring bir hedef bulma sporudur. Ne kadar hızlı koştuğunuzdan ya da yürüdüğünüzden çok, ne kadar hızlı hedefleri bulabildiğiniz önemlidir. Hedeflere ulaşmadan saatlerce durmadan koşsanız da, bu parkuru bitirmeniz için yeterli bir efor değildir.
Daha önce oryantiring yapmadım, nasıl başlayabilirim?
Oryantiringe başlamak için en doğru yerlerden birindesiniz. Tek yapmanız gereken pazar antrenmanlarına kayıt yapmak ve antrenman haberinde belirtilen saatte ve yerde olmak. Parkur ekibimiz seanslar halinde toplu olarak 30-40dk süren temel oryantiring eğitimi vermektedir. Ardından yeni başlayan parkuru sizi bekliyor olacak.
Antrenmanlara kimler katılabilir?
Oryantiring yapmak isteyen herkes Pazar antrenmanlarına katılabilir.
Katılmak için ne yapmalıyım?
Haftalık olarak açılan antrenman kayıt sayfasına isminizi kaydetmeniz yeterli. Ekibimiz sizin için harita basıyor olacak.
Antrenmanlar ücretli midir?
Oryantiring gerek kullanılan malzemeleri, gerekse çizdirilen haritaları açısından organizasyonu oldukça maaliyetli bir spordur. Haritaların yenilenebilmesi, kaybolan ya da eskiyen ekipmanların yenilenebilmesi adına antrenmanlar ücrete tabidir. Ücretler Etkinlik Kayıt Sayfasında açıklanmaktadır.
Antrenmana gelmeden önce yapmam gereken bir şey var mı? 
Online kaydınızı yaptıysanız artık antrenmana katılmaya hazırsınız. Gelmeden önce mutlaka antrenman haberindeki bilgileri dikkatlice okumalısınız.
Antrenmana gelirken ne giymeliyim?
Toprak zeminde yürüyeceğiniz için mümkünse altı tırtıklı ve kirlenmesini göze alabileceğiniz bir ayakkabı, uzun kollu üst, mümkünse sentetik, uzun bir eşofman ya da tayt, bandana. Vücudunuzu kapatan kıyafetler giymeniz olası diken çiziklerinden sizi koruyacaktır. Parkurda koşup koşmama durumunuza göre üzerinize ek olarak ince ya da kalın bir şeyler alabilirsiniz.
Grup olarak geleceğiz nasıl kayıt yapmalıyız?
Kayıt formu isimlerin otomatik olarak zamanlama sistemine girilmesi için kullanılmaktadır. Elektronik çip alacak herkes ismini kayıt ettirmelidir. Ancak parkura beraber çıkacağınız kişiler için açıklama kısmına adet girebilirsiniz.
Neden Elektronik çip (SI) kullanmalıyım, almazsam ne olur?
SI yüzükleri, katılımcının hangi noktayı ne zaman ve hangi sıra ile ziyaret ettiğinin tespitinde, yani sonuçların hesaplanmasında kullanılmaktadır. Böylece sporcu hangi noktada hata yaptığını görebiliyor ve kendini diğer sporcularla kıyaslayabiliyor. Diğer bir yardımı da kimlerin hala parkurda oluduğunu ekibe bildirmektir. SI çipi kullanmazsanız sürenin tutulması ve parkurdaki güvenliğiniz (geri dönüp/dönmediğiniz) sizin sorumluluğunuzdadır.
Antrenman sonuçlarına nereden ulaşabilirim?
Sonuçlar antrenmanlardan en geç bir kaç gün sonra açıklanmaktadır. Sonuçlar, Sonuçlar sayfamızda, Facebook'ta antrenman haberinin altında yorum olarak ve mail grubumuza mail atılarak açıklanmaktadır.
Pusulam yok, almak zorunda mıyım?
Pusula oryantiringde kullanılan ekipmanlardan biridir. Ancak kullanılması zorunlu değildir. Hatta ilk başlayan kişilerin kafasını karıştırarak yarardan çok zarar sağlayabiliyor. Ayrıca İOG'nin en başarılı sporcularından birkaç tanesi pusula kullanmamaktadır ve buna rağmen federasyon yarışlarında dereceye girmektedirler.
SI yüzüğü, pusula, kontrol kart tutucu gibi ekipmanları nereden alabilirim?
Oryantiring ekipmanları ne yazık ki kolay bulunan malzemeler değil ancak bazı ürünler ülkemizde satılmaktadır. Detaylı bilgi için bizimle iletişime geçiniz.
Oryantiring sporcuları ne giyer?
Sporcular parkurda koşacakları için ısınacaklarını bilirler ve mümkün olduğunca su tutmayan ve fazla terletmeyen kıyafetleri tercih ederler. Baştan ayağa doğru sıralarsak: Başta teri emen bir bandana, sentetik tişört, oryantiring pantolonu ya da tayt (çorabın uzunluğuna göre uzun ya da kısa), ön kısmı destekli uzun çorap ve arazinin yapısına göre çivili ayakkabı ya da spor ayakkabı.