İstanbul Orienteering Spor Kulübü

Orienteering adı nereden geliyor?
Türkçeleştirme önerisi olan arkadaşlar için bilgi: Sonu ing’le bitse dahi İngilizce kelime değil.İsveç’çeden geliyor. Dünyada 54 ülkede ulusal federasyonu var. Her ülkede aynı adla biliniyor. Türkçeye Oryantiring olarak geçmiştir. Nasıl Kano’yu Eskimocadan, futbolu İngilizceden almışsak bunu da böyle kabul etmeliyiz.
Oryantiring; Harita ve pusula kullanarak, özel bir topografya haritasında işaretlenmiş bir dizi kontrol noktasını bulunduğu bir sporun adıdır. Kendi rotanızı yoldan veya araziden kendiniz belirlersiniz. Rotanızı tüm noktaları bulup varış hattına en kısa zamanda ulaşmanızı sağlayacak şekilde planlamalısınız. Her nokta veya kontrol haritada belirtilmiş bir şekildir, yol çatalı, dirsek, su kaynağı vb. Kontrol noktaları turuncu/beyaz bayraklarla işaretlenmişdir. Oryantiring genelde “düşünce sporu” olarak tanımlanabilir. Bunun sebebi ise harita okuma ve hızlı karar verebilme gibi meziyetlerin atletik özelliklere ilave edilmesi gerekliliğidir. [Kaynak: BAOC Website]
Oryantiringi, oryantasyon, navigasyon ile karıştırmayalım!
Oryantiring güreş, tenis, kaya tırmanışı gibi bir spor dalı. Oryantasyon, ya da navigasyon ise oryantiring de dahil olmak üzere yelkencilik, havacılık gibi sporlarda kullanılan birer beceri, bir eylem. Oryantiringde Oryante etmek, yönlendirmek demek. Örneğin haritayı oryante etmek demek haritanın kuzeyini pusulaya bakarak manyetik kuzeye çevirmek demek. Navige etmek, kontrol noktaları arasında yolunu bularak ilerlemek anlamında kullanılıyor.
Oryantiring yarışı nasıl oluyor?
Önceden özel haritası çıkarılmış olan bir arazide diyelim 15 tane kontrol noktası yerleştirilmiş olsun. Noktalarda bir oryantiring bayrağı (turuncu/beyaz 30cmx30m ebatında) ve bir zımba ya da elektronik kontrol istasyonu bulunuyor. Bu noktalar haritada işaretli. Yarışmacının görevi start aldıktan sonra bu noktaları harita okuyarak, pusula kullanarak bulmak ve en kısa zamanda bitiş noktasına gelmek. Doğru noktayı bulduğunuz anda elinizdeki kontrol kartının ilgili kutusunu o noktadaki zımba ile deliyorsunuz ya da elektronik kontrol sistemi kullanılıyorsa SI (elektronik yüzük) cihazını istasyona okutuyorsunuz. Tüm noktaları (bu örnekte 15 nokta) size verilen sırada bulduğunuzu bu şekilde kaydettikten sonra bitiş noktasına gidiyorsunuz. Bitiş noktasındaki hakemler kontrol kartınızı kontrol ediyor ya da SI yüzüğünüzü bilgisayara okutuyor. Tüm katılımcılar geldikten sonra herkesin süresi koştuğu kategoriye göre sıralanıyor ve en kısa sürede yapan daha başarılı oluyor.
Ormanda kaybolan oluyor mu?
Kaybolmayan oluyor mu diye sormalı? Nasıl düşe kalka yürümeyi öğrendiysek, oryantiringi de kaybola kaybola öğreniyoruz. Ancak oryantiringde kaybolmaktan kasıt,yerini şaşırıp yarışta zaman kaybetmek. Harita ve yön bulma becerilerinizi geliştirdikçe ormanlar sizin eviniz olacak, kırmızı şapkalı kız fobisinden kurtulacaksınız. Kurtlar sizden korkmaya başlayacak.
Malzeme: Oryantiring için yarışmacıya gerekli tek malzeme pusula. Altimetre, GPS kullanmak gerekmiyor.
Start: Yarışmacıların start anında bir pusulası olması lazım. Harita ve kontrol kartı start anında size veriliyor. Ve o anda zamanınız başlıyor. Her iki dakikada bir kişi start alabiliyor. Start saatiniz, dakikası ile elinizdeki kontrol kartınıza kaydediliyor. Bitirdiğinizde bitiş zamanı yazılıyor. Aradaki fark sizin zamanınız oluyor.
Kontrol kartını kaybetmemeniz lazım. Yoksa diskalifiye oluyorsunuz.
Yarış alanı: 1km2 ile 10km2 arası değişebiliyor. Aynı yarış alanında değişik zorlukta parkurlar olabiliyor.
Parkur: Yarışlarda noktalar öyle bir yerleştiriliyor ki sırasıyla takip ettiğinizde birinin peşi sıra gelen noktalardan oluşan bir rotayı tamamlamış oluyorsunuz. Birbirini takip eden iki nokta arasındaki mesafe nadiren 1km’yi geçer. Modern Oryantiring eskiden sanıldığı gibi haldır haldır koşma değildir.
Parkur zorlukları: Parkur zorlukları uzunluklarına ve noktaların arazide konduğu yerlere göre değişiyor. Örneğin kolay bir parkur toplam 2 km uzunluğunda olabilir ve noktalar patika yanlarına ya da bir derenin kıvrımı gibi bariz noktalara yerleştirilir. Orta zorlukta parkurlar 6km civarında oluyor.
Noktalar patika ve bariz doga sekillerinden uzakta oluyor. Büyük yarışlarda 12km civarı parkurlar var. Bu tür yarışlarda ve zor parkurlarda yer şekillerini ve haritayı çok iyi okumak lazım çünkü noktalar çok şaşırtıcı ve civarında bariz bir şekil olmayan yerlere yerleştiriliyor.
Harita:
Modern oryantiring için olmazsa olmaz şartıdır. Eger civarınızda oryantiring haritası yapılmış bölge yoksa bu sporu yapma şansınız yok maalesef. Bölgenizde, şehrinizde birlik olun herşeyden önce harita yaptırmaya çalışın.
Bu haritalar ancak özel oryantiring harita yapımcıları tarafından yapılabiliyor. Meslekleri bu. Bu adamlardan dünyada fazla yok. Belki 50 tane? Ülke ülke dolaşıp harita yapıyorlar. Bu işten geçiniyorlar. Böyle bir haritanın yapılması icin önce 1:10.000’lik ve üzerinde eşyükselti çizgileri olan temel harita lazım. Bunu sizin bulmanız gerekiyor. Belediye’den, ormandan ya da başka bir yerden. Temel haritanız yoksa oryantiring haritası yapımcıları bir işe yaramıyor. Temel harita üzerine bir harita yapımcısı arazide çalışıp onu oryantiring haritası haline getiriyor. Gündüz arazide çalışıp akşamları çizdiklerini bilgisayara taşıyor. Araziyi bir oya gibi işliyor. 1m yüksekliğinde bir kaya, 2m2’lik bir ıslak alan bile tek tek işleniyor. Bir uzman haritacı 1 haftada iyi hava koşullarında ancak 1km2 alan haritalayabiliyor.
Eskiden oryantiringde çok uzun mesafeleri koşmak marifetmiş. Şimdi gelişen haritacılık ve teknik sayesinde ufak alanda sürat ve doğru yol kararları vermek önemli. Büyük yarışlarda bir yerde birkaç saniye takılmanız sıralamada yerinizi hemen değişmesine sebep olabiliyor.
Ölçek ne demek:
Mesela 1:10.000 demek haritada 1cm, arazide 100m anlamına geliyor.
Oryantiringde yarışmak:
Güzel tarafı herkesin kendine göre bir zorluk derecesi seçebilmesi. Büyük organizasyonlarda 40’ a yakın kategori oluyor. 10 yaştan 80 yaşına kadar herkese uygun kategori var. Her yaşa göre de alt kategoriler olabiliyor. Örneğin 20-25 yas arası bayanlar kategorisinde de kolay – orta- zor gibi alt gruplar oluyor. İstediğinde yarışıyorsun.
Hangi beceriler geliştirilmeli?
Önce harita okuma ve pusula kullanma becerisi önemli. Yarışmak istersen koşmak ve kondisyon önemli. Düz pistte koşmakla arazide koşmak farklı işler. Üstelik bir yandan göz pusulada ve haritada olmalı. İyi bir oryantiringcinin koşarken aynı zamanda haritada nerede olduğunu bilmesi hata yapmasını engelliyor. Bastırıp gidersen kayboluyorsun, yani koşarken satranç oynamak gibi bir şey. Salt kas gücü değil, beyin ve vücut aynı zamanda çalıştığı için yaşamın geç dönemlerine kadar bu sporda başa güreşebilirsiniz. Atletizmde 37 yaşında dünya şampiyonluğuna koşan birini düşünemeyiz ama oryantiringde bu oluyor.
Oryantiring disiplinleri
Dünya Orienteering Federasyonu (IOF) şu anda resmi olarak 4 disiplini tanımaktadır.
 • Koşarak Oryantiring (Foot-O): Verilen parkur üzerinde hedeflere koşarak ulaşılarak yapılan oryantiring türüdür. Zamana karşı yarışılır, yarışmacının verilen sırayla arazideki tüm noktaları bulması gerekmektedir.
 • Bisiklet Oryantiring (MTB-O): Bu disiplinde yarışmacı araziye bisikletiyle çıkar, bisikletten ayrı yol almak yasaktır ayrıca haritada bisiklet için uyarlanmış detaylar bulunur, yolların kalınlıkları bisiklete uygun olup olmadıklarına göre verilir, ve yol üzerinde bisikletin geçmesini engelleyebilecek engeller belirtilir.
 • Kayak Oryantiring (Ski-O): Kayakla yapılan oryantiring türüdür, genellikle koşu kayaklarıyla yapılır, önceden hazırlanmış koşu kayağı parkuru üzerinde verili hedeflerin en kısa sürede bulunması gerekir, hazırlanan koşu parkuru da haritada ayrıca gösterilir.
 • Patika Oryantiring (Trail-O): Diğer disiplinlerden farklı olarak bu disiplinde zamana karşı yarışılmaz. Yarışmacılar hedef noktalarına ulaştıklarında kendilerine verilen hedef tanımına en uygun olan bayrağı karşılarında bulunan sıralı hedefler arasından bulmaya çalışır. Burada amaç en çok doğru hedefi tanıyabilmektir. Zamana karşı olan farklı bir uygulaması da Temp-O olarak bilinir.
Bunlar dışında resmi olmayan ya da farklı federasyonlar tarından yapılan sualtı oryantiringi, dağ aşma maratonları, atlı oryantiring gibi disiplinler de bulunur ayrıca oryantiring çoğu macera yarışının da önemli bir kısmını oluşturmaktadır.
Hangi tür yarışlar var?
 • Normal: Zamana karşı olan yarışlar. Bu türde arazideki tüm kontrol noktalarının bulunmuş olması lazım. Bir nokta yanlış ya da eksik olarak kontrol kartına zımbalanmışsa diskalifiye olunuyor. Bu tür yarışlarda herkesin deneyimli olması lazım.
 • Skor-oryantiring: Maksimum puan toplama esasına göre yapılır. Yeni başlayanların katıldığı yarışlar için tavsiye edilir. Her noktanın bir değeri vardır. Zaman önceden belirlenmiştir. Bu zamanı aşanlar ceza puanı alırlar.
 • Bayrak oryantiring: Ekipler halinde yarışılır. Ekibin her elemanı araziye sırar ile çıkar ve kendine ayrılmış noktaları bulmaya çalışır.
ABC DEF GH
İOG - İst5Days 2016
M21B, W21A, M45
36.8 km120 m
132
256 1.0
363
434
535
120 m
647
769
874 2.0
984
250 m
AKontrol Numaraları
BKontrol Kodu
CHangisi (Aynı türden olan)
DKontrol Özelliği
EÖzelliğin Görünüm Ayrıntıları
FÖzelliğin Ayrıntı ve Boyutları
Gİşaretin Konumu
HDiğer Bilgiler
170 m
Şeritli takip rotası. Kontrolden 170 metre
300 m
Şeritli takip rotası. Kontroller arası 300 metre
Zorunlu geçiş noktası
Yarış dışı alandan zorunlu geçiş noktası
100 m
Şeritli takip rotası. Harita değişim noktasına 100 metre
240 m
Şeritli takip rotası. Son kontrolden varışa 240 metre
150 m
Varış koridoruna yönlenin ve şeritli takip rotasına girin. Son kontrolden varışa 150 metre
380 m
Son kontrolden varışa 380 metre. Şerit yok
CHangisi (Aynı türden olan)
Kuzeydeki
Batıdaki
Güneydeki
Doğudaki
Kuzey Batıdaki
Güney Batıdaki
Güney Doğudaki
Kuzey Doğudaki
Üstteki
Alttaki
Ortasındaki
DKontrol Özelliği
Yer Şekilleri
Teras
Burun
Girinti
Toprak Set
Taş Ocağı
Toprak Duvar
Erozyon Yarığı:
Küçük Erozyon Yarığı
Tepe
Tepecik
Boyun
Çöküntü
Küçük Çöküntü
Çukur
Bozuk Zemin
Karınca Yuvası
Kayalar & Taşlar
Uçurum
Taş Sütun
Mağara
Kaya
Kayalık Alan
Kaya Kümesi
Taşlık Zemin
Çıplak Kaya
Dar Geçit
Su & Bataklık
Göl
Gölcük
Su Çukuru
Nehir, Akarsu, Dere
Küçük Su Yatağı, Kanal, Hendek
Dar Bataklık
Bataklık
Sert Zeminli Bataklık
Kuyu
Su Kaynağı
Su Tankı, Rezervuar
Bitkiler
Açık Alan
Yarı Açık Alan
Orman Köşesi
Açıklık
Sık Çalılık
Çalılık Çit
Bitki Örtüsü Sınırı
Koru
Farklı Ağaç
Ağaç Kökü
İnsan Yapımı
Yol
Patika
Dar Orman Yolu
Köprü
Elektrik Hattı
Elektrik Hattı Direği
Tünel
Taş Duvar
Çit
Geçiş Noktası
Yapı, Bina
Taşla Döşenmiş Alan
Harabe
Boru Hattı
Kule
Atış Platformu
Sınır Taşı
Hayvan Yemliği
Kömür Yakma Alanı
Heykel, Büst, Anıt
Bina Geçişi
Merdiven
Özel İşaretler
Özel Nesne
Özel Nesne
EÖzelliğin Görünüm Ayrıntıları
Alçak
Sığ
Derin
Otlarla Kaplı
Açık
Taşlık
Sulak
Kum
İğne Yapraklı
Geniş Yapraklı
Yıkıntı
FÖzelliğin Ayrıntı ve Boyutları
Kesişim
Birleşim
Gİşaretin Konumu
Kuzey Tarafında
Batı Tarafında
Güney Tarafında
Doğu Tarafında
Kuzey - Batı Tarafında
Güney - Batı Tarafında
Güney - Doğu Tarafında
Kuzey - Doğu Tarafında
Kuzey Kenarında
Batı Kenarında
Güney Kenarında
Doğu Kenarında
Kuzey - Batı Kenarında
Güney - Batı Kenarında
Güney - Doğu Kenarında
Kuzey - Doğu Kenarında
Kuzey Bölümünde
Batı Bölümünde
Güney Bölümünde
Doğu Bölümünde
Kuzey - Batı Bölümünde
Güney - Batı Bölümünde
Güney - Doğu Bölümünde
Güney - Batı Bölümünde
Kuzey Köşesinin İçinde
Batı Köşesinin İçinde
Güney Köşesinin İçinde
Doğu Köşesinin İçinde
Kuzey - Batı Köşesinin İçinde
Güney - Batı Köşesinin İçinde
Güney - Doğu Köşesinin İçinde
Kuzey - Doğu Köşesinin İçinde
Kuzey Köşesinin Dışında
Batı Köşesinin Dışında
Güney Köşesinin Dışında
Doğu Köşesinin Dışında
Kuzey - Batı Köşesinin Dışında
Güney - Batı Köşesinin Dışında
Güney - Doğu Köşesinin Dışında
Kuzey - Doğu Köşesinin Dışında
Kuzey Köşesinin Ucunda
Batı Köşesinin Ucunda
Güney Köşesinin Ucunda
Doğu Köşesinin Ucunda
Kuzey - Batı Köşesinin Ucunda
Güney - Batı Köşesinin Ucunda
Güney - Doğu Köşesinin Ucunda
Kuzey - Doğu Köşesinin Ucunda
Dönemeçte
Kuzey Ucunda
Batı Ucunda
Güney Ucunda
Doğu Ucunda
Kuzey - Batı Ucunda
Güney - Batı Ucunda
Güney - Doğu Ucunda
Kuzey - Doğu Ucunda
Kuzey Ayak Ucunda
Batı Ayak Ucunda
Güney Ayak Ucunda
Doğu Ayak Ucunda
Kuzey - Batı Ayak Ucunda
Güney - Batı Ayak Ucunda
Güney - Doğu Ayak Ucunda
Kuzey - Doğu Ayak Ucunda
Üst Tarafında
Alt Tarafında
Üstünde
Altında
Ayak Ucunda
Arasında
HDiğer Bilgiler
İlk Yardım Noktası
Su Noktası
Radyo / TV Noktası
Hakem
Geçiş Noktası
Şerit ve Hedef
İşaretli Rota Çizgisi
Şeritli Ok
Şeritsiz Ok
Şeritli Ok
Şeritli Ok
Çıkış
Hedef
Varış
Varış Oku
Çıkış
No Harita Arazi Kontrol Tanımı Açıklama

İlk olarak, duruşunuzu (gitmek istediğiniz yönü) saptamalısınız. Karar verdiğiniz hedefinize doğru kesin yolalacağınız yönu aşağıdaki işlemleri sırası ile yaparak belirleyin. Bu işlemleri uygulayabilmek için manyetik kuzey hatlarının haritada çizili olması gerekmektedir.

1- a) Pusulayı harita üzerine koyun ve uzun kenarı ile başlayacağınız nokta ile gitmek istediğiniz hedef noktasını birleştirin
b) Pusula üzerindeki Yön Oku'nun baslangıç noktasından gideceğiniz yöne doğru olduğundan emin olun (Ok ters yönu gösteriyor olmamalı)
c) Bu aşamada, pusula üzerindeki ölçekli cetvellerden uygun olanını kullanarak gitmek istediğiniz mesafeyi saptayabilirsiniz
2- a) Pusulanızı harita üzerinde kaymayacak şekilde tutun
b) Dönen kapsülü, kapsülün dibindeki Kuzey-Güney hattı çizgileri harita üzerindeki Kuzey-Güney çizgileriyle paralel olana dek çevirin
c) Kapsülün dibindeki Kuzey-Güney okunun harita üzerindekiler ile aynı yönde olduğundan emin olun
3- a) Pusulanızı elinize alın ve önünüzde tutun. Pusula gövdesininin yatay pozisyonda olduğundan ve yön okunun ileriyi işaret ettiğinden emin olun
b) Gövdenizi kapsülün dibindeki Kuzey-Güney oku ile manyetik ibre aynı doğrultuda, ibrenin kırmızı ucu okla aynı yönde oluncaya kadar döndürün
c) Pusula gövdesindeki Yön Oku şimdi gitmek istediğiniz yönü gösterir :)

Tavsiye 1: Şimdi gerekli yönü ve duruşunuzu tanımladınız, kesin yönünüzü sürdürdüğünüzden emin olmalısınız. İlk olarak yön okunun işaret ettiği yöne doğru arazide uygun bir hedef bulmalısınız (Örn.: belirgin bir ağaç, kaya yada çalılık). Pusulanıza bakmadan seçtiğiniz nesneye doğru yürüyün. Hedefinize vardığınızda, gidiş yönünüzde yeni bir nesne seçin ve işlemi tekrarlayarak devam edin.

Tavsiye 2: Bazen yürürken pusula kapsülü kazara dönebilir. Zaman zaman ayarladiğınız yönden sapma olup olmadığını kontrol etmeyi unutmayın.

Tavsiye 3: Manyetik ibrenin daima manyetik kuzey kutbunu ve yön okunun gideceğiniz yönu gösterdiğini unutmayın.

Suunto'ya bu sayfadaki materyalleri sağladığı için teşekkür ederiz.

Test: Siz bir oryantiringci misiniz?
Eğer:
 • Eşyalarınız arasında en fazla değer verdiğiniz şey pusulanız ise
 • Birden fazla pusulaya sahipseniz
 • Çiziklerinizi ve morluklarınızı başkasına göstermekten gurur duyuyorsanız
 • Markete gidiş ve gelişlerde en optimum rota hesabı yapıyorsanız
 • Bir gün İsveç’e yerleşmeyi hayal ediyorsanız
 • Yarıştan sonra oyalanıp başkalarıyla sonuç karşılaştırmaya devam ediyorsanız
 • Tuvalette dergilerin arasında en az 1 oryantiring haritası varsa
 • Şehir haritasının otomatik olarak manyetik kuzeye döndürüyorsanız, sokak isimlerinin ters durması size rahatsız etmiyorsa
 • Derste canınız sıkılıp da defterinize rastgele şekiller çizmeye başladığınızda çiziktirdikleriniz eşyükselti eğrilerini andırıyorsa ve aşağıya inişi simgelemek için bazılarının ortalarına çentik atma ihtiyacını duyuyorsanız
 • Yarış ara süreleri internette ilan edilsin diye beklerken 5 dakikada bir “yeniden yükle”yi tıklıyorsanız
 • Tanıştığınız herkese oryantiringin ne olduğunu anlatma ihtiyacını duyuyorsanız
 • En şık ayakkabılarınızın bağlarını çözülmesin diye bantla tutturma ihtiyacını duyuyorsanız
 • Arabanızın aynasında minyatür hedef bayrağı asılı ise
 • Çılgın bir partide ilk uyuyakalan siz iseniz, nedeni de Pazar sabahı erken kalkacak oluşunuz ise
 • Telefon numaranızı ezbere söylemekte zorlanırken SI numaranızı ezbere biliyorsanız
 • Kirli çamaşır yığınınızı tepeciğe benzetip gülebiliyorsanız
 • Biri size GPS aygıtını nasıl çalıştıracağına ilişkin bilgi sorduğunda ona 20 dakika boyunca bu tür cihazlarla yön bulmanın abes olduğu hakkında konuşabiliyorsanız
 • 6 değişik renkten oluşan kıyafetler giymek size acayip gelmiyorsa
 • Sizi en fazla utandıracak şey bir etkinliğe giderken yolda kaybolmak ise
 • Alışveriş merkezindeki kat haritasını yerleşim planına uydurmak için baş aşağı durma ihtiyacını duyuyorsanız
 • Ormanlık bir arazinin yanından geçerken “Ne güzel ormanlar – süper hedef yerleri var” demeden duramıyorsanız
 • Evden yol ağzına, bakkala, çocuğun okuluna, komşunun evinin kapısına iki adımı bir saydığınızda kaç tuttuğunu ezbere biliyorsanız
 • Biri evlerini tarif etmeye kalktığında sözlerini kesip ”siz adresi verin ben gerisini hallederim” diyorsanız
 • İşyerinde canınız sıkıldığında yerdeki karoları kullanarak bir grid-o parkuru tasarlıyorsanız
 • Beyaz çoraplarınızın artık hiçbiri beyaz değilse veya zaten artık çorap satın alırken gri veya siyahı tercih ediyorsanız
 • Zamanınızın çoğunu rastgele oryantiring sitelerinde gezinmekle geçiriyorsanız
 • Hiç bilmediğiniz bir yerde 90 dakika koşturup durmak için 16 saat yol gitmek size tuhaf gelmiyorsa
 • Yaşamınızın çoğu sorununu oryantiring teknik problemlerine benzetiyorsanız
 • OCad dışında grafik program kullanmayı bilmediğinizden takvim yapma, resim kesip biçme işlemlerinde de OCad kullanıyorsanız
 • Normalde Mac kullanırken OCad, Catching Features gibi programlar sadece Windows altında çalıştığından eski Windows bilgisayarınızı atamıyorsanız
 • 5 yaşındaki torununuz size doğum günü kartı olarak bir oryantiring haritası çiziyorsa
 • Çocuğunuz okumayı öğrenmeden IOF hedef tanımlarını şekilsel olarak öğrenmişse
 • Çocuğunuz doğum günü hediyesini evin krokisini izleyerek bulmayı olağan bir şey sanıyorsa
 • Eşinizin yatağa elinde parmak pusulayla gelmesi en büyük fantezilerinizden biri ise
 • Bütün tişörtleriniz birer oryantiring etkinliği hatırası ise
 • Yılbaşı süsleriniz el yapımı minik oryantiring bayraklarından oluşuyorsa
 • Tabanı sağlamsa ayakkabının üst kısmının delik deşik olması sizin için önemli değilse
 • Yağmurda ormanda koşuyor olmak size rahatsız etmediği gibi ormana girmeden biraz ıslanmak size keyif bile veriyorsa
 • En iyi arkadaşlarınız artık size zırdeli olarak görmüyorsa, hatta birkaçını sizinle doğada yürüyüşe çıkmaya ve çamurlu dereyi çekinmeden geçmeye ikna bile edebildiyseniz
 • Tek korktuğunuz hayvan sivri dişli bir porsuk ise, zaten ayı, kurt, geyik, yabani domuzla daha önce karşılaştınız ve hepsi sizden kaçtıysa
 • Artık “kaybolmak” diye bir şey olmadığını, bunun sadece “n dakika zaman kaybetmek” olduğunu biliyorsanız
 • Birinin evine geç gittiğinizde ve size “ne biçim oryantiringcisin” diye takıldıklarında mazeretiniz “ama haritam yoktu” oluyorsa
 • Ormanda, belki de karanlık bastıktan sonra tek başına dolaşmaktan korkulabileceği size hayrete düşürüyorsa
 • İki ağacın arasına karavanlarını park edip “kamp yaptıklarını” söyleyenlerle dalga geçiyorsanız
 • 1 saatlik yarışın ardından 2 saatinizi rota seçimi tartışmalarına ayırabiliyorsanız
 • Kötü geçen son yarışın ardından bu sporu bırakacağınızı söyleyip ertesi hafta yine katılıp keyif alabiliyorsanız
 • Yolda giderken etrafınıza bakıp buralardan iyi bir oryantiring haritası çıkar mı diye düşünüyorsanız
 • 2 yaşındaki oğlunuz banyoda karoların üzerine üçgenler çiziyorsa
 • İnsanlara sürekli kanlı bıçaklı kavgalara karışmadığınızı, hayır, kedinin de tırmıklamadığını, sadece bir oryantiring etkinliğinden döndüğünüzü anlatmak zorunda kalıyorsanız
 • “Vadi” yerine “girinti” deyip duruyorsanız ve insanlar size tuhaf tuhaf bakıyorsa
 • Yeni bir kafa lambasına bir 400 kağıt bayılmak size normal geliyorsa
 • Beden Eğitimi müfredatına oryantiringi dahil ettiyseniz ve öğrencileriniz size deli gözüyle bakıyorsa
 • Yıllar öncesinden bir olayı anlatırken o zamanlar kaç yaşında olduğunuz yerine o zamanlar hangi kategoride koştuğunuzu söylüyorsanız
 • Kollarınızdaki yara bereler ve kesik izleri nedeniyle intihara eğilimli olduğunuzu düşünenleri tersine ikna etmeniz gerekiyorsa
 • Yarış öncesi hiç tanımadığınız birine arabanızın anahtarlarını teslim etmekte sakınca duymuyorsanız
 • Yukarıdakileri okurken yüzünüzde bir gülümseme oluştuysa
 • Yukarıdakilerin tümünü okudunuz ve bunları rahatsız edici değil, komik bulduysanız…
Evet, siz bir oryantiringcisiniz…

Not: Sizin de kendi maddeleriniz varsa lütfen bize gönderin ve bu sayfaya ekleyelim :)
Yeni Başlayanlar İçin Temel Orienteering Eğitimi
RouteGadget (RotaÇiz): Nasıl Kullanılır?
RouteGadget (RotaÇiz): Rota Nasıl Çizilir?
Parkur Analizi: 1. Bölüm - Nasıl Yapılır?
SportSoftware OE2010 : 1.Bölüm - Nasıl kullanılır?
SportSoftware OE2010 : 2.Bölüm - Çıkış Listesi Nasıl Yapılır?
SportSoftware OE2010 : 3.Bölüm - Etkinlik Günü Kullanımı
Sportident : İstasyon Ayarları Nasıl Yapılır ?